Výtvarník Jan Jankůj
je absolventem Umělecko průmyslové školy sklářské v Železném brodě. Umělecké zpracování skla studoval v letech 1979 – 1983 u sklářských výtvarníků, profesorů Pavla Ježka a Ladislava Olivy.
V roce 1982, ještě jako student, vytvořil u příležitosti otevření Nové scény Národního divadla v Praze skleněnou plastiku do foyeru. Po ukončení studií se vrátil zpět do Prostějova, kde pracoval v několika dnes již zaniklých podnicích.
Nejprve jako výtvarník v reklamním podniku Merkur, posléze v obchodním domě Prior a pokračoval jako vedoucí aranžér v podniku Oděvy Olomouc. S vlastní tvorbou koketoval vždy. Více tuto myšlenku však začal rozvíjet po roce 1989, kdy byl ještě zaměstnancem obchodního domu Prior. Po privatizaci a následném rozpadu podniku Oděvy Olomouc se potom v roce 1991 stává „výtvarníkem na volné noze“. Ve svém domku v Krasicích si vybudoval dílnu na pískování
a ruční gravírování skla a začal jezdit i do skláren ve Vrbně pod Pradědem, kde vytvářel na sklářské píšťale své čiré
i barevné sklo. Spolupráce s vrbenskou sklárnou probíhala v letech 1996 – 2008, kdy v důsledku celkové krize českého sklářství vyhasly sklářské pece i zde a ruční výroba se už neobnovila.
Sklo však zůstává hlavním tvůrčím materiálem Jana Jankůje stále. Vytváří do skla nápojového, na vázy, sportovní poháry, tabulové sklo, zrcadla i leštěný kámen nejenom písmo nebo znaky. Zájemci si mohou vybrat také portréty, motivy z oblasti fauny a flóry, architektury nebo dějové obrazy. Zabývá se i návrhy výstavních ploch a stánků, pracuje se dřevem a kovem, jako grafik, ilustrátor, malíř obrazů na stěny.Jeho díla v podobě darů pro politiky, bankéře, sportovce i osobnosti z oblasti společenského života putovala i do zahraničí. Jedním z držitelů sportovní trofeje z dílny J. Jankůje je Jaromír Jágr, tenisté Martina Hingis a Jiří Novák, guvernér Národní banky Rakouska Ewald Nowotny, guvernér České národní banky Miroslav Singer, jednu z hutních váz si koupil bývalý americký velvyslanec v ČR Graig Stapleton.
V roce 2001 úspěšně vystavoval své sklo ve Švédsku, ve městě Borlange.
O dva roky později vyhrál mezinárodní konkurs na pískovaná skla do interiéru pro dvě americké záoceánské lodě. Svými vzorky ze skla porazil skláře z Německa a Slovinska a poté pískoval ornamenty do tabulového tvrzeného skla. Tato skla byla součástí masívních dřevěných desek stolů a barových stolků těchto lodí.
Tato práce je však výjimečná, jak sám autor říká „ vychloubačné, ješitné třešinky“. Každodenní práce pro běžného zákazníka spočívá ve vytváření zdobných dekorů do skla a dalších zakázek dle přání.
Někdy se zákazník svěří do autorovy fantazie a invence a vzniknou i při zakázkové práci zajímavá originální dílka. Ale všechna autorova díla mají jedno společné – jsou kvalitně a řemeslně zpracované, aby se pod ně mohl podepsat s klidným svědomím.

 

Sklářský výtvarník Jan Jankůj,
narozený v Prostějově, vystudoval Umělecko-průmyslovou školu sklářskou v Železném Brodě. Umělecké zpracování skla studoval u sklářských výtvarníků, profesorů Pavla Ježka a Ladislava Olivy v letech 1979 - 1983.
Své návrhy váz, mís, nápojového skla a plastik do roku 2009 realizoval ve sklárně Vrbno pod Pradědem. Ve své dílně
v Krasicích - Prostějově na sklo i leštěný kámen pískuje a gravíruje portréty, faunu, flóru, architekturu nebo celé dějové obrazy.
V tvorbě využívá i kombinace ručně tvarovaného a tabulového skla, dřeva i kovu.
Jeho díla se dostala do států Evropy i do zámoří. Úspěšně vystavoval v roce 2001 ve Švédsku ve městě Borlänge. V roce 2003 se stal vítězem mezinárodního konkurzu na realizaci pískovaného skla do interiéru dvou amerických zaoceánských lodí.

 

Glass creator Jan Jankůj,
born in Prostějov, completed the Arts Industry High School for glass making in Železný Brod. He studied art manufacturing of glass at professors Pavel Ježek and Ladislav Oliva from 1979 to 1983.
He carries out his designes of vases, dishes and drinks glass in glass works in Vrbno pod Pradědem and in his workshop in Krasice - Prostějov he then uses sandblasting and engraving to create portraits, fauna, flora, architectural motifs and story scenes. In his works he also uses a combination ofhand - formed glass and sheet glass, wood and metal.
His works have been presented in many countries in Europe and overseas. His works were successfully exhibited in Borlänge, Sweden in 2001.